PROJEKTY

Rodový statok Melčice / PROJEKT

Rodový statok Melčice / PROJEKT

Na začiatku bol slnečný pozemok v Melčiciach-Lieskovom, umiestnený v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Obytná časť s rodinným domom a hospodárskymi budovami prechádza do úžitkovej časti záhrady s dvorom, zeleninovou záhradou a ovocným sadom. Ďalej pozemok pokračuje lúkou prechádzajúcou do remízky a lesom, ktorý pozemok chráni od severu.
Pracujeme v mierne teplom klimatickom regione s priemernými teplotami január -4ºC, júl 16 ºC, so zrážkovým úhrnom 730-800 mm. A aby boli vstupné informácie kompletné, máme ľahkú až stredne ťažkú pôdu s nízkym obsahom humusu. 

Melcice povodny stav 

Tak čo s tým? Skvelou pomôckou je vyrobiť si zmenšený model priamo na pozemku, pekne ho vyhladiť, namodelovať si výšky, jazera, cesty... Pekne si to ohmatať, určiť si najvyšší a najnižší bod, predstaviť si stekanie vody po pozemku. Netrénovaný, začínajúci permakulturista ľahko pochopí súvislosti. 

model pozemku

   

 A potom nakresliť. Takto vo finále to vyznieva veľmi jednoducho. Je to však asi najťažšia časť celého projektu. Neexistuje jediné riešenie, ani najlepšie riešenie. Musíte si vyjasniť svoje očakávania a konfrontovať ich s realitou danou. Počnúc tvarom pozemku a jeho umiestnením, končiac vašimi finančnými možnosťami, prípadne rozvetvenosťou rodiny, ktorú by ste do budovania pozemku mohli zapriahnuť :). My sme sa tu rozhodli pre vybudovanie súkromnej časti s úžitkovou záhradou s nemeckými kopami a vyvýšenými záhonmi, ciest vedúcich až do najsevernejších častí pozemku, tromi jazerami a viacerými terasami, ktoré sa postarajú o zachytávanie a udržanie vody na pozemku. Samozrejme sa celý pozemok dosadí ovocnými stromami, tvrdým lesom, kríkmi a rastlinami. Podrobnosti v ďalších častiach.