AKTUÁLNE

STANOVISKO

STANOVISKO

Pred nedávnom vyšla séria článkov o návšteve permakultúrnej farmy Krameterhof, založenej Seppom Holzerom a aktuálne spravovanej jeho synom, Josefom Andreasom Holzerom.

Uvažovali sme, či sa ako organizátor prehliadky, k jednotlivým „nálezom“ publikovaných v článkoch vyjadrovať, lepšie povedané, či má zmysel písať stanovisko k záverom, ktoré po predčasne ukončenej návšteve, predkladá ich autor. Negatívne hodnotí viacgeneračné snaženie veľmi inšpiratívnych ľudí, bez toho, aby získal odpovede priamo od nich. Ešte že existuje wikipedia....

Rozhodli sme sa však, že namiesto výmeny názorov s blogerom, bude lepšie ak popíšeme skúsenosti z celoročného kurzu na Krameterhofe a doplníme ich o vlastné realizácie, ktoré by bez tam načerpaných inšpirácií vôbec nevznikli.

Ako jednorazový návštevník totiž môžete získať nesprávny dojem. Nechceme však, aby na úctyhodnom snažení Seppa a jeho rodiny zostala po čítaní takýchto článkov, divná pachuť. A už vôbec nechceme, aby táto prekryla skutočné dielo a myšlienky na udržateľný život človeka, zhmotnené na Krameterhofe, navzdory ťažkým podmienkam, ktoré tam vládnu.  Ak totiž sledujete Josefa, ako hovorí o lese, pokosíte s ním lúku, vypustíte  jazero a odlovíte ryby a raky, ktoré si v ňom nažívali, keď vidíte, ako na neho reagujú zvieratá, ktoré chová, alebo keď počúvate ako prezentuje svoje štepárske nápady...vnímate hlavne nadšenie, lásku, úctu a pokoru ku všetkému o čo sa snaží starať. A obdivujete vlastnú cestu, po ktorej kráča. Síce bez požehnania väčšiny ľudí, ale zato v súlade s prírodou.

Budeme teda popisovať zistenia, pokusy, víťazstvá, ale i sklamania  a neúspechy,  ktoré sme v minulom i tomto roku zažili na vlastnom projekte. A áno, budeme riešiť aj invazívne rastliny a zdochnuté ovce. Lebo takéto sa deje, keď pracujete so živými tvormi. Tešíme sa na prípadné podnety a otázky. Už čoskoro.